W jakiej sytuacji wykonuje się zdjęcia panoramiczne zębów?
Zdrowe, białe zęby to gwarancja estetycznego uśmiechu. Aby je uzyskać, konieczne jest odpowiednie dbanie o nie w domu, a także regularne odwiedzanie dentysty. Zdarza się jednak, że w celu wykonania dokładnej diagnostyki stomatolog zleca zrobienie zdjęcia panoramicznego jamy ustnej. Kiedy zazwyczaj jest to konieczne? Czy wymaga odpowiedniego przygotowania?
Kiedy wykonuje się RTG panoramiczne uzębienia?
Zdjęcie panoramiczne zębów jest wykonywane w wielu przypadkach. Z reguły robi się je przed założeniem aparatu ortodontycznego, a także przed planowanym usunięciem zatrzymanych zębów oraz przed wieloma innymi zabiegami stomatologicznymi związanymi z zapaleniem przyzębia i próchnicą. Wskazaniem jest też przygotowanie do założenia uzupełnień protetycznych oraz wszelkie urazy w obrębie szczęki.
Należy podkreślić, że tego rodzaju RTG daje nam obraz nie tylko samych zębów, żuchwy czy szczęki, lecz także zatok oraz stawów skroniowo-żuchwowych. To sprawia, że nierzadko wykonanie takiego zdjęcia jest zalecane osobom planującym poddanie się zabiegom chirurgicznym takim jak leczenie zaćmy. RTG pozwala bowiem na wykluczenie stanów zapalnych w obrębie miejsc, które obejmuje. Zrobienie zdjęcia pozwala również na sprawdzenie zmian pojawiających się jamie ustnej, w tym guzów oraz torbieli.
Jak przygotować się do zdjęcia panoramicznego jamy ustnej?
Jeżeli planujemy wykonanie RTG zębów, nie musimy się do niego specjalnie przygotowywać. Jednak należy zdjąć biżuterię znajdującą się przy twarzy, a także aparat słuchowy, ortodontyczny (jeżeli jest ruchomy), oraz spinki i frotki z metalowymi elementami, zanim osoby zatrudnione w pracowni wykonają zdjęcia panoramiczne zębów. W Poznaniu tego RTG zrobimy m.in. w Pracowni Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej Bartłomieja Prus-Głowackiego.